Osnovna škola: Jovan Jovanović Zmaj



Настава у време пандемије - страница са информацијама


Новости у нашој школи


Заједно и безбедно кроз детињство

У оквиру пројекта „Заједно и безбедно кроз детињство,“ за ученике првог и другог разреда припадник ПС Сурдулица одржао је предавање на тему Безбедност деце у саобраћају. Припадник МУП-а у сектору за ванредне ситуације говорио је о безбедности деце у ванредним ситуацијама ,са посебним освртом на пожар,поплаву и земљотрес.

  

  


Радионица у 4/1 са педагогом "Фер плеј игра"

Дана 5.12.2023.г. на часу Физичког васпитања у одељењу 4/1 одржана радионица у сарадњи са педагогом школе Данијелом Богдановић на тему ,,Фер- плеј игра на терену и ван терена". Ученици разговарали,радили у групама,износили своја мишљења и искуства.

  

  


Дана 5.12.2023.г. на часу Физичког васпитања у одељењу 4/2 одржана радионица у сарадњи са педагогом школе Данијелом Богдановић на тему ,,Фер- плеј игра на терену и ван терена". Ученици разговарали,радили у групама,износили своја мишљења и искуства.

  

  


Радионица у четвртом разреду

Дана 5.12.2023.г. на часу Физичког васпитања у одељењу 4/2 одржана радионица у сарадњи са педагогом школе Данијелом Богдановић на тему ,,Фер- плеј игра на терену и ван терена". Ученици разговарали,радили у групама,износили своја мишљења и искуства.

  

  


Светски дан борбе против сиде

Данас је 1. децембар Светски дан борбе против Сиде. Ученице осмог разреда Маријана Аризановић и Тијана Михајловић су радиле презентацију на хамеру и текст који прати ту презентацују. Са циљем упознавања ученика осмог и седмог разреда о значају овог дана. Ученици су упознати са дефиницијом СИДЕ. Шта значи скраћеница АИДС. Шта је то ХИВ. Која је разлика између ХИВ инфекције и АИДС-а. Како се вирус преноси. Као и број заражених у свету. Crvena tračica je simbol solidarnosti sa ljudima koji su HIV pozitivni ili boluju od side. Izgled HIV virusa. Текст који су ученице читале у одељењима 7 и 8 разреда је следећи: Сида или синдром стечене имунодефицијенције (од франц. SIDA (Syndrome d'immunodéficience acquise); енгл. AIDS (acquired immune deficiency syndrome))[а] је полно преносива болест која представља последњи стадијум инфекције организма вирусом хумане имунодефицијенције (ХИВ), а карактерише је прогресивно слабљење имунског система што појединце чини подложним широком спектру инфекција и тумора.[1] Постоји разлика између појмова ХИВ позитивна особа и особа оболела од сиде. То су две повезане али различите ствари, које се често погрешно поистовећују.[2] ХИВ позитивна особа је заражена вирусом (ХИВ-ом), али то још увек не значи да има сиду. До појаве болести може да прође временски период од две до десет година. ХИВ позитивна особа може да изгледа потпуно здраво, способна је за рад или било коју другу активност, попут здравих појединаца. Вирус се најчешће преноси сексуалним путем, а нешто ређе преко заражене крви, са заражене мајке на дете током трудноће, порођаја или дојења итд.[3] Вирус се не може пренети уобичајеним социјалним контактима,[4] нити путем животиња. Prema podacima programa Ujedinjenih nacija i Svetske zdravstvene organizacije o HIV virusu i sidi (UNAIDS), od pojave ovog oboljenja pa zaključno sa 2008. godinom u svetu je bilo zaraženo ukupno oko 60 miliona ljudi, a od komplikacija povezanih sa sidom je do tog trenutka umrlo oko 25 miliona ljudi.[10] Krajem 2008. virusom je bilo zaraženo oko 31,3 miliona odraslih pojedinaca i 2,1 milion dece. Предметни наставник: Сузана Стојановић

  
  

Архива...